24 مارس 2020
مارس 24, 2020

مراقبت های پس از جراحی بینی

مارس 24, 2020 ۰ Comment

مراقبت های پس از جراحی بینی

برای این که از جراحی بینی ، به یک نتیجه رضایت بخش دست یابید ، اولین عامل مهم انتخاب جراح بینی ماهر و با تجربه و دومین آن مراقبت های پس از جراحی بینی می باشد . به همین منظور در این مقاله مراقبت های پس از عمل جراحی بینی را برای تان شرح خواهیم داد :

اقدامات پس از جراحی بینی

پس از جراحی بینی تا دو هفته از هر گونه فعالیت های سنگین ، ورزش های تهاجمی و هر فعالیتی که باعث آزاد سازی مقادیر زیاد آدرنالین می شود ، خودداری کنید ، زیرا با افزایش آدرنالین خون ، ممکن است ورم بینی بیشتر شده و در برخی موارد باعث خونریزی بینی شود .
از مصرف خوراکی هایی که لازم است تا زیاد جویده شود ، و یا سفت هستند ، مانند سیب ، هویج و استیک خود داری کنید . سعی کنید از رژیم غذای نرم و میکس شده در روزهای اول پس از عمل استفاده نمایید .
در سه روز اول پس از جرای از کمپرس سرد بر روی بینی ، استفاده نمایید ، این کار به کاهش تورم کمک می کند .
در صورتی که تحمل درد ناشی از جراحی داشتید ، می توانید از استامینوفن استفاده کنید . مراقب باشید بدون تجویز پزشک معالجتان هیچ نوع مسکن و دارویی استفاده نکنید . از مصرف هر نوع دارو نظیر آسپرین و بروفن که خون را رقیق می کنند اجتناب نمایید ، زیرا احتمال دارد باعث خونریزی شود .
اقدامات پس از جراحی بینی
مراقب باشید در محیط های شلوغ مانند مترو که امکان دارد به بینی تان ضربه وارد شود ، تا مدتی تردد نکنید .
اگر مجبور شدید عطسه کنید ، حتماً دهان تان را باز نگه دارید .
اگر مجبور هستید تا از عینک طبی استفاده کنید ، نوع بی فریم آن را انتخاب کنید ، البته توصیه می گردد بیشتر از لنز های طبی استفاده نمایید . در ضمن بهتر است تا حداقل شش ماه از عینک های آفتابی با توجه به اینکه سنگین هستند ، استفاده نکنید .
به طور معمول تا ۷ روز پس از جراحی بینی ، اسپلینت ( همان قابل گچی ) روی بینی تان هست ، مراقب باشید که خیس نشود ، زیرا گذشته از این که احتمال دارد از روی بینی بلند شود و یا جا به جا شود ، موجب بروز خارش و سوزش در زیر اسپلینت نیز می شود .
شستشوهای به موقع وروش صحیح چسب زدن بینی نیز از مراقبت های مهم پس از عمل بینی به شمار می آید .