16 مارس 2020
مارس 16, 2020

قاعدگی های نامنظم و بارداری

مارس 16, 2020 ۰ Comment

قاعدگی های نامنظم و بارداری

تخمک گذاری نامنظم یا غیر طبیعی عامل ۴۰-۳۰% تمام موارد ناباروری است. داشتن قاعدگی های نامنظم ، فقدان قاعدگی یا خونریزی غیرطبیعی اغلب نشاندهنده ی فقدان تخمک گذاری است، شرایطی که در طب بالینی تحت عنوان عدم تخمک گذاری (anovulation) شناخته می شود.


با این که می توان عدم تخمک گذاری را با تجویز داروهای باروری درمان کرد، ارزیابی مشکلات دیگری که می توانند در تخمک گذاری مداخله کنند مانند مشکلات تیروئیدی یا اختلالات غدد فوق کلیه یا هیپوفیز، اهمیت دارد.
باردار شدن همراه با مشکلات تخمک گذاری
وقتی که پزشکتان مشکلات پزشکی دیگرتان را حل کرد، داروهای باروری را برای تحریک تخمک گذاری تجویز می کند.
دارو های حاوی Clomid و Serophene (Clomiphene ) اغلب اولین انتخاب هستند زیرا موثر بوده و سالهاست که برای زنان تجویز می شوند. برخلاف بسیاری از داروهای ناباروری، این داروها این مزیت را دارند که بجای تزریق شدن می توانند از راه دهان مصرف شوند. این داروها برای القای تخمک گذاری و اصلاح تخمک گذاری نامنظم از طریق افزایش تولید تخمک توسط تخمدان ها بکار می روند. Clomiphene تخمک گذاری را در اغلب زنان دچار عدم تخمک گذاری، القا می کند. حدود ۱۰ % زنانی که از Clomiphene برای مشکل ناباروری شان استفاده می کنند، چند قلو و معمولاً دوقلو باردار می شوند ، در مقابل فقط ۱% کل جمعیت زنان دوقلو بدنیا می آورند.
دوز معمول برای شروع Clomiphene ، ۵۰ mg در روز بمدت ۵ روز است ، که مصرف آن از روز سوم ، چهارم یا پنجم پس از شروع قاعدگی، آغاز می شود. می توانید از هفت روز پس از دریافت آخرین دوز Clomiphene منتظر شروع تخمک گذاری باشید. اگر هنوز هم تخمک گذاریتان شروع نشده، دوز دارو از ۵۰ mg در روز در هر ماه افزایش یافته و به ۱۵۰ mg می رسد. پس از شروع تخمک گذاری اغلب پزشکان توصیه می کنند که مصرف Clomid را بیشتر از ۶ ماه ادامه ندهید. اگر پس از آن هنوز هم باردار نشده اید، می توانید روش درمانی تان را تغییر دهید یا به متخصص ناباروری مراجعه کنید.
گاهی اوقات مصرف این داروهای باروری باعث ضد اسپرم شدن موکوس دهانه رحم و ممانعت از ورود اسپرم بداخل رحم می شود. این مشکل می تواند با استفاده از وارد کردن مستقیم اسپرم بصورت مصنوعی بدرون رحم ، رفع شود تا تخمک بارور شود.
بسته به شرایط تان ممکن است پزشک داروهای دیگری را نیز برای باروری پیشنهاد کند مانند Gonal-F یا سایر هورمون های تزریقی که فولیکول ها را تحریک کرده و باعث رشد تخمک لقاح یافته در تخمدان ها می شود. این داروها در اصطلاح “داروهای فرا تخمک گذاری ” نامیده می شوند. اغلب این داروها زیر پوست تزریق می شوند. برخی از این هورمون ها باعث فعالیت زیاد تخمدان ها ( و در نتیجه ایجاد نفخ و ناراحتی شکم ) می شوند ; بنابراین پزشک شما را با اولتراسوند های مکرر واژینال و آزمایش های خونی برای پایش سطوح استروژن ، تحت نظر می گیرد. حدود ۹۰% زنان با این داروها شروع به تخمک گذاری می کنند و بین ۲۰% تا ۶۰% آنها باردار می شوند.
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS )
مشکل رایج در تخمک گذاری که حدود ۱۰-۵% زنان را در سال های باروری تحت تاثیر قرار می دهد ، PCOS است. PCOS یک مشکل عدم تعادل هورمونی است که می تواند عملکرد تخمدان ها را مختل کند. در اغلب موارد ، تخمدان ها بزرگ می شوند و با کیست های ریز و پر از مایعی پوشیده می شوند. علائم آن عبارتند از :