گفتگو با سروش جمشیدی کمدین مشهور ایرانی

سروش جمشیدی بازیگر معروف کمدی ایران است که در بازی در آثار مهران مدیری بازی طنز خودرا نشان داد و یک شبه معروف شد. درست است که برای دیده شدن تلاش های بسیاری کرده و راه طولانی را آمده اما امکان ندارد در گفت و گو هایش از اعتمادی که مهران مدیری به او کرده صحبتی نکند و خودش را مدیون او نداند.
سروش جمشیدی یا «قیمت» شیرین دورهمی با سریال «در حاشیه» مهران مدیری شناخته شد؛ اما اوج محبوبیت رابا همین کاراکتر «قیمت» پیدا کرد. با گذشت سه فصل از دورهمی حالا «قیمت» چه مدرن و امروزی باشد چه یک دوره گرد، خوب توانسته است نبض خنده مردم را پیدا کند و آن ها رابا خود همراه کند.

اینروزها که شاهد پخش دور سوم از دورهمی هستیم، این کاراکتر بامزه رابا ظاهری متفاوت می‌بینیم، بهمین بهانه گفت و گو ای با او ترتیب دادیم تا در دور سوم این تاک شوی جذاب هم همراه او باشیم.

گفتگو با سروش جمشیدی کمدین مشهور ایرانیقبل و بعد از آقای مدیری

چهره تان وقتی با گریم قیمت بازی میکنید خیلی متفاوت است نسبت به حالت عادی تان که خیلی جدی است، آیا مردم شما رابا چهره طبیعی تان می شناسند؟ واکنش شان چگونه است؟

– بله می شناسند. هر شخصی واکنش خاصی دارد. بعضی ها به نوعی میخواهند نشان بدهند که من را نشناخته اند. بعضی دیگر با لبخند، تکیه کلام های خودم و … محبت شان را ابراز میکنند. البته بعضا توقع بامزگی را در آن لحظه از من دارند که البته زمین تا آسمان با شخصیت خودم متفاوت است.

آیا اعتقاد دارید که زندگی هنری تان به دو قسمت شامل قبل و بعد از برنامه دورهمی و حقیقت کار با آقای مدیری تقسیم میشود؟

– بله، در واقع دیده شدن و معروفیت و محبوبیت من مربوط بکار دورهمی بوده است اما اتفاق خوب درباره حرفه بازیگری من مربوط می‌شود به سریال در حاشیه که قبل از دورهمی کار کردم.

قبل ازآن دوره مشغول به چه کاری بودید؟

– من چندین سال کار دستیار کارگردانی تلویزیونی انجام می دادم ودر سال ۹۲ دستیاری فیلم سینمایی فردا که کار مشترک آقای پاکدل و آقای افشاریان بود را داشتم که بدلیل فوت پدرم نتوانستم همکاری ام را کامل کنم. البته باید بگویم که اولویت من از همان اول هم بازیگری بود ولی بدلیل این‌که علاقه داشتم در فضای کار قرار بگیرم، کار دستیاری را انجام می دادم.

گفتگو با سروش جمشیدی کمدین مشهور ایرانی

تحصیلات شما در چه زمینه ای است؟

– رشته تحصیلی من مهندسی برق بوده است.

از چه زمانی به هنر علاقه مند شدید؟

– من قبل از دانشگاه تئاتر کار میکردم و تقریباً به همه ی زمینه های هنری علاقه مند بودم.

بازیگر مورد علاقتان از ابتدا چه کسی بوده است؟

– من از ابتدا دغدغه کار کمدی داشتم و از همان اوایل به خنداندن مردم علاقه داشتم اما جنس کارم مشخص نبود. در کل کارهای آن زمان آقای مدیری و آقای عطاران برایم دوست داشتنی بودند و هدفم این بود که یک روزی رضا عطاران شوم و با این نگاه زندگی می‌کردم. البته با ایشان در چند سکانس از فیلم متهم گریخت همکاری کردم.

از ته دلم دوست شان دارم

در گفت و گو های تان گفته اید که آقای مدیری یکی از شخصیت های محبوب تان است، همیشه از ایشان تعریف کردید و خودتان را مدیون ایشان دانستید. میخواستم بدانم در تمام مدت همکاری تان از ایشان دلگیر هم شدید؟ چه در حین کار و چه در مسائل شخصی؟

– نه، اصلا نه، اگر واقعا در کار اتفاقی افتاده بود که دلگیرم کرده بودند حتماً میگفتم. باید در این جا اضافه کنم که من همیشه صادقانه و از ته دلم همه ی جا صحبت کردم، چون فکر می‌کنم وقتی با دل صحبت میشود به دل مخاطب هم مینشیند و بیشتر پذیرفته می‌شود. باید بگویم آقای مدیری

دراین مدت به من لطف داشتند و هیچوقت از دست شان دلگیر نشدم. شاید کسانی که دنیای کوچکی دارند، زمانی که من در صحبت هایم از آقای مدیری تشکر می‌کنم یا ابراز دینی به ایشان مین کنم، برداشت شان این باشد که دارم پاچه خواری می‌کنم یا جایگاهی که هم اکنون دارم را وابسته به تعریف ها می‌دانند

ولی باید بگویم که اصلا این طور نیست و حتی آشنایی من با آقای مدیری طوری بود که نه ایشان من را می شناختند و نه حتی کاری از من دیده بودند و نه برخوردی باهم داشتیم و نه سفارشی بابت من به ایشان شده بود.

گفتگو با سروش جمشیدی کمدین مشهور ایرانی

خدا را شکر می‌کنم که هیچ کدام از این ها نبود و من به واسطه تصویر ضبط شده ای که موضوعش گپی با دستیاران ایشان بود، تقریباً به ایشان معرفی شدم. به این صورت که این ویدئو را دیده بودند و ابراز تمایل کرده بودند که مرا ببینند و ماحصل این دیدار، سریال در حاشیه شد و اتفاقی که باید می افتاد، افتاد.

باید بگویم زمانی که کسی به من اعتماد نمیکرد و با توجه به نوع آشنایی ما و مدر همچین فضای کاری اینروزها که کسی به من میدان نمی داد و همه ی هم اعتقاد داشتند که کارم خوب است ولی هیچ اتفاق خاصی را رقم نمی زدند، آقای مدیری به من اعتماد کردند و بهترین اتفاق برای من افتاد.

فکر میکنید اگر به واسطه آقای مدیری دیده نمی شدید، می توانستید در جای دیگری و کار دیگری با کارگردان دیگری به این میزان از محبوبیت برسید؟

– در حال حاضر شاید با جوابی که میدهم همه ی بگویند که حالا دیگر آن اتفاق برایش افتاده و پاسخم جنبه شعاری داشته باشد ولی در حقیقت این طور نیست و من در حال حاضر به این نتیجه رسیدم که برای هر شخصی اتفاقی که منتظرش هست در زمان خاصی باید بیفتد و ازآن سهمی داشته باشد. فقط باید زمانش برسد. در زمان ساخت سریال مرد دو هزار چهره آقای مدیری، یکی از دستیارانی که از قبل من را می شناختند

و می‌دانستند که دغدغه انجام کار کمدی دارم، من را برای یک سکانس به دستیار ایشان معرفی کردند که وقتی آن سکانس را بعد از ساخت مجموعه دیدم خدا را شکر کردم که نشدن آنرا بازی کنم چون نه آن سکانس، سکانس خوبی بودو نه آن نقش، نقش خوبی بود. دقیقا به خاطر ندارم که چرا نشد برای آن کار بروم و احتمالا در کار دیگری در آن زمان مشغول بودم اما اگر رفته بودم قطعا این اتفاق خوبی که برایم رقم خورد دیگر نمی افتاد.

شاید آن زمان برای منی که دغدغه کمدی داشتم و منتظر این بودم که بالاخره اتفاقی برایم بیفتد تماس گرفتن و پیشنهاد بازی دریک سکانس از کار آقای مدیری را داد، اتفاق مهمی تلقی می شد که البته به دلایلی نتوانستم در آن کار حضور پیدا کنم و واقعا هم از فرصتی که از دست رفته بود ناراحت بودم اما می‌خواهم بگویم که آن زمان، زمانش نبود و حتی آقای مدیری باید بعد از ساخت آن سریال کارهای دیگری مانند شب های برره

و قهوه تلخ را می ساختند و پنج شش سال فاصله می افتادت و من در هیچ کدام از این کارها سهمی نداشتم، تا بالاخره به چیزی که میخواستم می رسیدم. هم اکنون با ذهنیتی که بعد ازآن اتفاق ها برایم ایجاد شد و به آن ایمان آوردم، حتی اگر کار خوبی پیشنهاد می‌شود که نمی‌توانم انجام دهم، میگویم حتماً زمانش نیست و آن اتفاق در زمان مناسبش خواهد افتاد.

گفتگو با سروش جمشیدی کمدین مشهور ایرانی

من هم اسفندماهی هستم

اسفندماهی هستید. از همین همین حالا که در بهمن ماه هستیم، تولدتان مبارک، چندم اسفند بودید؟

– ۲۰ اسفند.

به طالع بینی ماه ها اعتقاد دارید؟

– بله، تقریباً ویژگی هایی که برای اسفندی ها گفته می‌شود را در خودم میبینم. مثلاً حساس بودن، نداشتن حد وسط در روابط، یعنی این‌که ما اسفندی ها یا خیلی خوب هستیم یا خیلی بد، البته باید بگویم این موضوع فقط جنبه تفریحی برایم دارد و خیلی پیگیر اینجور مسائل نیستم.

تا حالا اتفاق افتاده که تصمیم بگیرید کاری را درسال آینده شروع کنید؟ و واقعا هم انجامش داده باشید؟

– از این دست برنامه ریزی ها زیاد داشتم که یک سری از انها عملی شدند و قابل اجرا بودند ودر کل تلاش من این است که بتوانم با پشتکار برنامه هایم را پیش ببرم. برای مثال پارسال همین موقع ها، بدلیل این‌که فضای مجازی برای من خیلی اذیت دهنده شده بود، تصمیم گرفتم گوشی همراهم را از خودم کمی دور نگاه دارم،

به طوریکه استفاده در جهت مکالمه و پیام باشد، نه نرم افزارهای شبکه اجتماعی ودر این راستا بعضی برنامه ها مانند اینستاگرام را از گوشی ام پاک کردم و مدیریتش رابه یکی از آشنایان واگذار کردم. البته از همان موقع گاها پست ها را می‌بینم و کامنت ها را میخوانم. در کل این برنامه رابه دلیل فاصله گرفتن آدم ها از هم دیگر و قضاوت های غرض ورزانه بعضی افراد در فضای مجازی پیگیری میکنم که البته سعی دارم درسال آینده کمتر درگیر گوشی همراه و فضای مجازی باشم.

یک ماه دیگر عید می‌شود و شاید بد نباشد که از همین همین حالا سوالاتی در مورد عید از شما بپرسیم. بعید است که با این همه ی مشغله اون موقع بتوانیم شما را پیدا کنیم. بهترین عیدی که گرفتید یادتان هست؟

– آن زمان که مادربزرگم اسکناس های ۵۰۰ تومانی، ۱۰۰۰ تومانی و بعد ها ۲۰۰۰ تومانی را بین قرآن می گذاشتند و به ما عیدی می دادند خیلی برایم ارزشمند بودند، حتی خیلی بیشتر از عیدی های گران قیمتی که هم اکنون رد و بدل میشود و به آن اندازه خوشحال کننده نیستند.