کدام کشورها بیشترین بیماران مبتلا به ایدز را دارند؟

بیماری ایدز کـه در اثر آلوده شدن بـه ویروس اچ آی وی بوجود می‌آید. این بیماری اپیدمی یا واگیردار اسـت، البته راه های انتقال این بیماری محدود هستند. وقتی صحبت از ایدز می‌شود جدا از اضطرابی کـه در درون حس می‌کنیم، شاید این سوال در ذهن مان تداعی شود کـه: کدام کشورها بیشترین بیماران مبتلا بـه ایدز را دارند؟ در جواب باید بگوییم کشور هـای آفریقایی در صدر هستند و جایگاه ۱ تا ۲۵ رابه خود اختصاص داده اند.

ویروس اچ آی وی «Human Immunodeficiency Virus» ویروسی اسـت کـه باعث می‌شود سیستم ایمنی بد کارآیی خودرا از دست داده و بدین ترتیب بعد از مدتی فرد را وارد مرحله بیماری ایدز میکند کـه هیچ درمانی برای آن وجود ندارد و مرگ بیمار حتمی اسـت. اگر ابتلای شخص بـه ویروس در مراحل اولیه تشخیص داده شود می‌توان آنرا مدیریت کرده و مانع از ورود فرد بـه مرحله نهایی بیماری ایدز شد.

کدام کشورها بیشترین بیماران مبتلا به ایدز را دارند؟

بدن فرد مبتلا بـه ایدز در مقابل حتی کوچک ترین عفونت ها نیز هیچ وسیله دفاعی ندارد. تشخیص بـه موقع و زودهنگام، مراقبت های ویژه و مصرف داروهای خاص فاکتورهایی ضروری برای بازرسی بیماری ایدز هستند کـه هیچ درمانی برای آن ساخته نشده اسـت. گرچه این ویروس بطور عمده از طریق آمیزش جنسی منتقل می‌شود اما از طریق انتقال خون ودر طول بارداری یا شیردهی نیز ممکن اسـت از شخصی بـه شخص دیگر منتقل شود.

سوازیلند

سوازیلند کشوری اسـت کـه بیشترین میزان ابتلا بـه ایدز را در جهان دارد و حدود ۲۷٫۷۳ درصد جمعیت این کشور بـه ایدز مبتلا بوده یا بـه ویروس اچ آی وی آلوده شده اند. در سوازیلند مردم بیشتر بخاطر استفاده نکردن از روشهای سالم آمیزش جنسی، شیوع خودفروشی و میزان بالای تجاوز جنسی بـه این ویروس آلوده می‌شوند.

کدام کشورها بیشترین بیماران مبتلا به ایدز را دارند؟

تعداد زنان آلوده بـه ویروس دراین کشور بیشتر بوده و بر طبق آمار بیش از ۳۱ درصد زنان این کشور ویروس اچ آی او را در بدن خود دارند. این درصد در مردان ۲۰ درصد گزارش شده اسـت. دلایل عمده ابتلای بیشتر زنان بـه این بیماری را می‌توان خشونت جنسیتی علیه زنان، چند همسری و ازدواج در کودکی با مردان سال خورده و یا مسن تر از خود برشمرد.

بوتسوانا

بوتسوانا نیز در رتبه ی دوم ابتلا بـه ایدز یا آلودگی بـه ویروس اچ آی وی در جهان قرار دارد و بطور متوسط ۲۵٫۱۶ درصد از مردم این کشور این ویروس مرگبار را در بدن خود دارند. دراین میان، زنان تن فروش بیشترین آمار آلودگی بـه این ویروس را داشته ودر کل زنان بوتسوانا نیز مانند زنان سوازیلند بیشتر از مردان خود با بیماری ایدز و ویروس آن دست و پنجه نرم میکنند.

کدام کشورها بیشترین بیماران مبتلا به ایدز را دارند؟

ازدواج اجباری و خشونت جنسیتی نقش مهمی در ابتلای زنان این کشور بـه بیماری ایدز داشته اند. البته این کشور یکی از بهترین مکانیزم ها و راهکارها را برای مقابله با این ویروس و کاهش درصد مبتلایان بـه آنرا دارد اما برای رسیدن بـه موفقیت دراین زمینه راه دراز و سختی در پیش اسـت.

لسوتو

۲۳٫۳۹ درصد از مردم لسوتو بـه ویروس اچ آی وی آلوده هستند کـه بخش اعظم آنها را گروه های ضعیف و مورد بی مهری قرار گرفته ای هستند کـه نمیتوانند مشکلاتشان را ابراز کرده و با فقر مطلق دست و پنجه نرم می‌کنند.

کدام کشورها بیشترین بیماران مبتلا به ایدز را دارند؟

بیشترین آمار ابتلا بـه اچ آی وی در لسوتو در بین زنان، جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال و پسران جوانی اسـت کـه بـه مناصب دولتی، آموزش رسمی و خدمات بهداشتی کافی دسترسی ندارند. البته درسال های اخیر بازرسی انتقال این ویروس از مادر بـه فرزند دراین کشور سهم زیادی در کاهش گسترش بیماری ایدز در بین مردم این کشور داشته اسـت.

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی با میزان ۱۸٫۹۲ درصد ابتلا بـه ویروس اچ آی وی در رتبه ی چهارم کشور هـای دارای بیشترین میزان ابتلا بـه این ویروس قرار دارد. نبود آموزش، باورهای نادرست و گاهاً خطرناک در مورد این بیماری و خشونت جنسی سهم قابل توجهی در شیوع ویروس اچ آی وی دراین کشور آفریقایی داشته اسـت.

کدام کشورها بیشترین بیماران مبتلا به ایدز را دارند؟

بیشترین آمار ابتلا بـه ویروس اچ آی وی در بین زنان زیر ۴۰ سال و زنان باردار اسـت. علاوه بر این میزان ابتلای سیاهپوستان آفریقای جنوبی بـه این ویروس بسیار بیشتر از سفید پوستان اسـت. در رتبه های بعدی ابتلا بـه ویروس اچ آی وی نیز کشور هـای زیر بـه ترتیب قرار گرفته اند:

۵= زیمبابوه ۱۶٫۴۷ درصد

۶= نامیبیا ۱۵٫۹۷ درصد

۷= زامبیا ۱۲٫۳۷ درصد

۸= موزامبیک ۱۰٫۵۸ درصد

۹= مالاوی ۱۰٫۰۴ درصد

۱۰= اوگاندا ۷٫۲۵ درصد

۱۱= گینه استوایی ۶٫۱۶ درصد

۱۲= تانزانیا ۵٫۳۴ درصد

۱۳= کنیا ۵٫۳ درصد

۱۴= کامرون ۴٫۷۷ درصد

۱۵= جمهوری آفریقای مرکزی ۴٫۲۵ درصد

۱۶= گابن ۳٫۹۱ درصد

۱۷= گینه بیسائو ۳٫۶۹ درصد

۱۸= ساحل عاج ۳٫۴۶ درصد

۱۹= باهاماس ۳٫۲۲ درصد

۲۰= نیجریه ۳٫۱۷ درصد

۲۱= رواندا ۲٫۸۲ درصد

۲۲٫ جمهوری کنگو ۲٫۷۵ درصد

۲۳= سودان جنوبی ۲٫۷۱ درصد

۲۴= چاد ۲٫۵۳ درصد

۲۵= آنگولا ۲٫۴۱ درصد