01 مه 2019
می 1, 2019

پولیپ بینی

می 1, 2019 ۰ Comment

پولیپ بینی

پولیپ بینی نوعی توده غیر سرطانی می باشد که در مسیرهای بینی و سینوس ها قرار دارد. در صورت کوچک بودن این توده ها ، مشکلی برای فرد ایجاد نخواهد کرد و حتی ممکن است قابل تشخص نباشد ولی چنانچه اندازه این تومور بزرگ باشد و مانند قطره اشک یا خوشه انگور آویزان باشد ، موجب انسداد راه مجرای تنفسی خواهد شد و در نهایت موجب بروز عفونت مکرر و سایر عوارض خواهد شد. ( جراحی بینی )

امکان بروز پولیپ بینی برای همه افراد وجود دارد، اما این عارضه در بین افراد میانسال رایج تر می باشد. توجه داشته باشید در صورت مشاهده این توده حتما به پزشک مراجعه نمایید و نسبت به درمان آن اقدام کنید، چرا که عدم درمان این توده غیر سرطانی ممکن است عوارض و خطراتی را برای افراد مبتلا، به همراه داشته باشد.
بررسی ها نشان داده یکی از دلایل بروز پولیپ بینی ، آلرژی می باشد؛ همچنین ممکن است با حساسیت های دیگری چون آسم یا حساسیت پوست همراه باشد.
علائم پولیپ بینی

پولیپ های بزرگ دارای علائم خاصی هستند و در صورت داشتن این علائم حتما به جراح بینی مراجعه نمایید.

آبریزش بینی
احساس خارش اطراف چشم
کاهش یا عدم حس بویایی
درد در دندان های بالا
گرفتگی مداوم بینی
آبریزش از پشت بینی
درد سر و صورت
احساس فشار بر روی پیشانی و صورت
خرناس کشیدن

دلایل ایجاد پولیپ بینی

همانطور که گفته شد احتمال بروز پولیپ بینی برای همه افراد وجود دارد و ابتلا به این عارضه محدودیت سنی ندارد. دلیل بروز این عارضه هنوز به طور کامل مشخص نیست. چرا که ممکن است فردی که دارای التهاب بینی می باشد دارای پولیپ بینی نیز باشد ولی در فرد دیگر با همین ویژگی ، پولیپ بینی ایجاد نشود.
روش های پیشگیری از پولیپ

رعایت بهداشت فردی : مرطوب کردن هوای خانه می تواند به کاهش التهاب بینی و آلرژی کمک کند.
کنترل آلرژی و آسم : همانطور که گفته شد ، آلرژی و آسم نیز می تواند یکی از دلایل بروز این عارضه باشد ، بنابراین کنترل کردن آلرژی و آسم نیز در پیشگیری از بروز پولیپ بینی بی تاثیر نیست.
امتناع از محرک های بینی : تا جای ممکن از قرار گیری در مکان های آلوده خودداری نمایید.
استفاده از شوینده های بینی : به منظور شستن و تمیز کردن مجرای تنفسی از اسپری آب و نمک استفاده نمایید. این کار به جریان مخاط بینی و پاک کردن بینی از محرک های موجود کمک می کند.