معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

در اینبخش بـه معرفی بهترین فیلمهای علمی تخیلی سینما در تمام دوران تا امروز میپردازیم، این ژانر در بین پرطرفدارترین ها اسـت، فیلمهای علمی تخیلی همیشه گیشه خوبی داشتند و فروش طلایی خیلی از آن ها مثل: پارک ژوراسیک، جنگ ستارگان، مردان ایکس و… سرمایه گذاران و کارگردانان را ترغیب می کند تا همیشه این روند را حفظ کنند و هر سال فیلمهای بهتری را تهیه کنند.

فیلمهای دیگری مانند لبه فردا باوجود این کـه ترکیبی فوق‌العاده از مفاهیم مختلف و شخصیت‌پردازی قوی بوده‌‍‌اند، اما در فهرست ۲۵ فیلم برتر مـا قرار نگرفتند. اگر چـه عده ای از کارگردان‌ها مانند اسپیلبرگ فیلمهای متعددی در ژانر علمی تخیلی ساخته‌اند، اما تنها امکان رأی دادن بـه یکی از کارهای انها دراین فهرست وجود داشته اسـت. فیلم هایی کـه در ادامه معرفی میشوند، فهرستی از بهترین فیلمهای این ژانر هستند.

روزی که دنیا از حرکت ایستاد «۱۹۵۱» – The Day the Earth Stood Still

مـا هنوز بـه وجود زندگی در بین ستارگان دیگر امیدوار بودیم کـه دراین فیلم فضایی، نسبت بـه وجود سلاح‌ اتمی هشدار داده شد. در فیلم روزی کـه دنیا از حرکت ایستاد، انسان‌ها اولین برخوردشان رابا بیگانگان تجربه می کنند و یک سفینه فضایی نقره‌ای بزرگ در واشینگتن فرود می آید. موجودی کـه شبیه بـه انسان اسـت، همراه با یک ربات غولپیکر بنام گورت روی عرشه ظاهر می شود و یک تقاضای ساده را مطرح می کند:

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

«انسان‌ها، انرژی اتمی‌ای راکه توسعه داده‌اید کمی آرام کنید.» هیچ‌کس از این کـه یک غریبه بـه انها می گوید چـه‌کار کنند، استقبال نمی کند. اوضاع زمانی کـه غریبه تغییر لباس میدهد و روی زمین، در بین مردم رفت‌وآمد می کند، بدتر می شود. خوشبختانه او دراین اقدام دشوار ثابت‌قدم اسـت ودر نهایت موفق می شود هشدار لازم رابه مـا بدهد.

فیلم یک پوینده تاریک «۲۰۰۶» – A Scanner Darkly

ریچارد لینکلیتر یک انیمشین پرتلاطم و مهیج راکه بـه روش روتوسکوپی ضبط شده، براساس رمان فیلیپ کی دیک ساخته اسـت کـه بـه رابطه میان پلیس‌ها، معتادها و تجارت مواد مخدر می پردازد. نتیجه‌ی اینکار یک فیلم شاهکار شد کـه نقد‌های بسیار خوبی دریافت کرده اسـت. در ابتدا تصور می ‌شد کـه این فیلم با گذشت زمان جذابیت خودرا از دست بدهد.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

اما تکنیک لینکلیتر شخصیت‌هایی راکه وارد داستان میشدند، تقویت کرد و فیلم طوری ساخته شده کـه هرگز تازگی خودرا از دست نداده اسـت. کیانو ریوز با بازی خوب خود نقش پلیسی را دارد کـه بـه صورت ناشناس وارد باند تبهکاران می شود و خطر فراموشی هویت اصلی‌اش وی را تهدید می کند. رابرت داونی جونیور، وودی هارلسون و وینونا ریدر گروهی هستند کـه در تلاش‌اند با چنگ زدن بـه هر چیزی کـه پیدا میکنند، خودرا نجات دهند.

درخشش ابدی یک ذهن پاک «۲۰۰۴» – Eternal Sunshine of the Spotless Mind

عشق و عاشقی چیزی جز از دست دادن و اندوه بـه همراه ندارد و همه ی مـا بـه دنبال این هستیم کـه آخرین خاطرات تلخ مربوط بـه عاشقی‌مان را دور بیندازیم. دراین فیلم بـه جیم‌ کری «جول» و کیت وینسلت «کلمنتاین» این فرصت داده میشود کـه خاطرات رابطه عاطفی تما‌م‌شده‌شان را پاک کنند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

انها وارد این فرایند می شوند، اما در بین کار بـه این نتیجه می رسند کـه نمیتوانند اجازه دهند همه ی‌چیز بـه‌سادگی از ذهن‌شان پاک شود. اگر چـه داستان سازوکارهای بسیار دقیقی دارد، اما کارگردان فیلم، میشل گندری و نویسنده فیلمنامه چارلی کافمن با بازی کردن با قلب و ذهن کارکتر‌ها اجازه نمی دهند کـه جنبه‌های انسانی داستان نادیده گرفته شود.

فیلم ورود «۲۰۱۶» – Arrival

اگر فیلم دنی ویلنوو تنها بـه تبادل زبانی میان انسان‌ها و بیگانگان می‌پرداخت چیزی بیش از یک فیلم ساده نبود، اما این فیلم پلی اسـت کـه تکامل انسان را در سطحی بالاتر بـه نمایش می گذارد؛ تکاملی کـه نتیجه دیالوگ برقرار کردن با موجوداتی اسـت کـه مفهوم زندگی و زمان رابه شیوه‌ای کاملا متفاوت از مـا تجربه می کنند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

فیلم ورود بسیار هیجان‌انگیز اسـت و امی آدامز بـه‌خوبی از پسِ نقش‌آفرینی برآمده اسـت. او دیالوگ‌های فوق‌العاده‌ی فیلم راکه بادقت طراحی شده اسـت با بازی درجه‌یک و جذابش ترکیب کرده اسـت.

فیلم اکس مشینا «۲۰۱۵» – Ex Machina

مـن می توانم تمام‌مدت فیلم، رقص اسکار ایزاک رابا یک ربات تماشا کنم، اما این فیلم کـه اولین کار فیلمنامه‌نویس آن، یعنی الکس کارلند اسـت، جذابیت‌های بسیار بیشتری دارد و هیجان‌انگیز‌تر اسـت. یک کارمند جزء در یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی فکر می کند کـه برنده یک هفته اقامت در جزیره مدیرعامل شرکت‌‌ شده اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

اما مشخص می شود کـه او انتخاب شده تا هوش مصنوعی یک ربات انسان‌نما راکه نقش آنرا الیسا وکاندر بازی می کند، محاسبه کند. با پیش رفتن داستان، شخصیت‌ها روی هم تأثیر می گذراند و بـه این ترتیب کارلند موفق میشود بیننده‌هایش رابه‌خوبی درگیر ماجرای فیلم میکند و اجازه می دهد فیلم ترسناک و پیچیده‌اش رابطه‌ٔ تنانهٔ میان انسان و هوش‌ مصنوعی رابه نمایش بگذارد.

فیلم پارک ژوراسیک «۱۹۹۳» – Jurassic Park

قطعا ساختن دایناسور‌ها از روی DNA قدیمی انها ایده خوبی نیست، اما چـه کسی می تواند جلوی چنین وسوسه‌ای را بگیرد؟ از اولین‌ روز‌های ظهور فیلمهای علمی تخیلی، انسان در آرزوی این بوده اسـت کـه نقش خدا را بازی کند. اگر روزی برسد کـه بتوانیم حیات را خلق کنیم، چـه چیزی میتواند مانع انجام اینکار شود؟

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

هنگامیکه مایکل کریکتون بـه ایده پارک ژوراسیک رسیده بود، ایده درست کردن موجودات زنده با استفاده از علم ژنتیک در مراحل جنینی‌اش بـه سر می برد. هم چنین زمانی کـه استیون اسپیلبرگ از کامپیوتر برای نشان دادن صحنه‌های بعلیده شدن استفاده میکرد، جلوه‌های ویژه بسیار ابتدایی بودند. دایناسور‌های پارک همان‌ گونه باعث شگفتی مـا میشوند.

فیلم متروپلیس «۱۹۲۷» – Metropolis

قدیمی ترین فیلمی کـه در فهرست بهترین فیلمهای علمی تخیلی تاریخ می بینید، فیلم متروپلیس محصول سال ۱۹۲۷ میلادی اسـت. داستان این فیلم جدال میان ۱٪ جامعه با سایر بخش‌های جامعه اسـت. این فیلم داستان شهری در آینده رابه تصویر میکشد کـه در آن بخش ثروتمند جامعه مدیریت بخش صنعتی را بر عهده دارد و بخش فقیر جامعه را کارگرانی تشکیل داده‌اند کـه کارهای شهر را انجام می دهند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

نزاعی کـه بین طبقات وجوددارد با فعالیت‌های زنی کـه دنبال یکپارچه کردن طبقات اسـت و جفت رباتش کـه برای رفع تعارض‌ها و آشوب‌ها ساخته شده، شعله‌ور میشود. فیلم در زمان نمایشش بسیار ناموفق بودو حتی توسط پدر فیلمهای علمی تخیلی، اچ جی ولز، بـه‌شدت تحقیر شد؛ اما تصویرسازی بدیع و نگاه عمیق آن باعث شد کـه بـه یکی از بنیان‌های فیلمهای علمی تخیلی تبدیل شود.

فیلم نابودگر «۱۹۸۴» – The Terminator

نابودگر اولین فیلم مهم جیمز کامرون اسـت کـه در آن هنر خود رابه‌خوبی بـه‌نمایش گذاشته اسـت. این فیلم تصویر خشنی را از نافرمانی اتومبیل‌هایی کـه در زمان سفر کرده‌اند، بـه‌نمایش می گذارد.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

داستان کامرون فوق‌العاده و جذاب اسـت و حتی بدون کاریزمای آرنولد شوایتزنگر یا جنون مرد جیوه‌ای، با بازی ستان وینستون و جلوه‌های ویژه نیز می‌توانست بـه موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند. اما حضور همه ی این عوامل باعث شد تا فیلم تحسین‌برانگیزی ساخته شود و این کاری بود کـه تنها از دست کامرون برمی‌آمد.

فیلم مکس دیوانه: جاده خشم «۲۰۱۵» – Mad Max: Fury Road

چند سال قبل قرار بود کـه قسمت دوم فیلم مد مکس با عنوان مبارزه جاده ساخته شود، اما این موضوع، مربوط بـه قبل از این بود کـه جاده خشم با سکانس‌های اکشن و فوق‌العاده‌اش همه ی انتظارها را بالا ببرد.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

کارگردان این فیلم، جورج میلر، بـه ایده خود درباره ساکنان زمین‌های بایر کـه درسال‌های پس از جنگ بر سر نفت، زنده مانده‌اند، بازگشته اسـت و این‌بار سلطه جنسی و تبعیض رابه‌تصویر کشیده اسـت.

پیشتازان فضا ۲ : خشم خان «۱۹۸۲» – Star Trek II: The Wrath of Khan

خشم خان کـه با موزیک‌سازی خوب جیمز هورنر همراه اسـت، باعث شد همکاری میان کریک و اسپاک گسترش پیدا کند و خان راکه یکی از شخصیت‌های مجموعه‌تلویزیونی پیشتازان فضا بود، بـه یک شخصیت برجسته سینمایی تبدیل کرد.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

پیشتازان فضای ۲ فیلمی فوق‌العاده دربارهٔ فضا اسـت کـه جنبه‌های عالی سریال تلوزیونی اصلی را نیز بـه‌خوبی حفظ کرده اسـت. پیشتازان فضا یک فیلم علمی تخیلی قوی و خوب اسـت، و خشم خان یکی از بهترین فیلمهای سینما اسـت کـه بازی قوی لئوتارد نیموی جذابیت‌های آنرا دو چندان کرده اسـت.

فیلم بلید رانر «۱۹۸۲» – Blade Runner

کارگردان این فیلم، ریدلی اسکات سال ۲۰۱۹ لس‌آنجلس رابه‌صورت مکانی ترسناک بـه‌تصویر می کشد، اما این جهان چنان دل‌فریب بـه‌نظر میرسد کـه همان‌ گونه مشتاق رسیدن بـه چنین دنیایی هستیم. داستان فیلم نیز همین‌گونه اسـت؛ بلید رانر یک داستان کاراگاهی عالی دارد کـه هریسون فورد نقش یک کاراگاه خشن را در آن بازی کرده اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

اما میتوانیم دراین فیلم نشانه‌های رنج و سردرگمی انسان‌های مصنوعی را ببینیم کـه متوجه شده‌اند در برابر تقدیر از پیش نوشته‌ شده‌ شان هیچ قدرتی ندارند. این فیلم جهانی رابه تصویر می کشد کـه هنوز هم پس از گذشت ۲۵ سال، بینندگان و فیلم‌سازان را تحت‌تأثیر قرار می دهد.

فیلم ماتریکس «۱۹۹۹» – The Matrix

فیلم هایی کـه درباره انتقال انسان توسط تکنولوژی بـه مکان‌های جدید هستند، طبق معمول جلوه‌های ویژه یکسانی دارند. جلوه ویژه مربوط بـه گلوله‌ها در فیلم ماتریکس یکی از چیزهایی‌ اسـت کـه بارها کپی شده اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

واچوفسکی‌ها برای ساختن این فیلم کتاب‌های کمیک، مفاهیم علمی تخیلی و مذهبی رابا هم ترکیب کردند تا این فیلم فوق‌العاده راکه یک جامعه اسیر در تکنولوژی را نشان میدهد، بـه تصویر بکشند.

فیلم پلیس آهنی «۱۹۸۷» – RoboCop

داستان رمان‌های فوق‌العاده‌ی علمی تخیلی طبق معمول در فضایی طنزآلود اتفاق می‌افتند. تکنولوژی جدید از یک سو و طبیعت انسانی منحصربه‌فرد مـا از سوی دیگر موضوعات جذابی هستند. پاول فرهوفن در فیلم پلیس آهنی دقیقا بـه سراغ این دو موضوع میرود و ترکیب انها رابا طنز و خشونت بسیار زیاد بـه تصویر می کشد.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

فیلم تعداد زیادی از شرکت‌های جهان راکه امیدوارند با بازرسی دقیق تکنولوژی بـه آینده‌ای امن‌تر دست پیدا کنیم، بـه سخره می‌ گیرد. با بازی فوق‌العاده پیتر ولر این فیلم جذابیت بیشتری پیدا کرده و عده ای از بـه‌یادماندنی‌ترین صحنه‌های فیلمهای علمی تخیلی دراین فیلم وجوددارد.

فیلم موجود «۱۹۸۲» – The Thing

جان کارپنتر دراین فیلم ترسناک کـه در قطب جنوب اتفاق می‌افتد روی ترس مـا از موجودات ناشناخته انگشت می گذارد. بیگانگان؟ ممکن اسـت. موجوداتی انگلی کـه تغییر شکل میدهند و از جایی بیرون از کره زمین وارد شده‌اند و این شرایط را بسیار بدتر میکند. این موجود بیگانه پس از چند دهه مدفون بودن در قطب جنوب زنده مانده‌ اسـت و اکنون در جایی قرار دارد کـه انسان‌ها و موجودات زنده کمی در آن زندگی می کنند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

کارپنتر از کورت راسل، کیت دیوید و مجموعه‌ای از شخصیت‌های ترسناک استفاده کرده اسـت. دراین محیط منجمد هیچکس نمی تواند بفهمد افراد آلوده شده‌اند یا خیر. جلوه‌های ویژه ترسناک این فیلم را بسیار زنده و صحنه‌های درگیری و جنون‌آمیز جذابیت فیلم را بیشتر کرده اسـت.

فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم «۱۹۷۷» -Close Encounters of the Third Kind

داستان این فیلم یکی از قویترین داستان‌های علمی تخیلی اسـت کـه بـه ساخت یک فیلم فوق‌العاده درباره اجسام فضایی ناشناخته منجر شده اسـت. دراین فیلم نور‌های عجیبی کـه در آسمان شب دیده میشوند واقعا از جهان دیگری آمده‌اند و با خود عدم قطعیت، ترس، تعجب و امید رابه همراه آورده‌اند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

ریچارد دریفوس جوانی اسـت کـه از نزدیک با این موجودات فرابشری برخورد دارد ودر این جا اسـت کـه اشتیاق بـه جنون تبدیل میشود. اسپیلبرگ بـه آرامی اما با مهارت بسیار زیاد شخصیت‌ها رابه محل برج شیطان در ایالت ویومینگ میبرد، جاییکه توانایی انسان برای ارتباط برقرار کردن آزمایش می شود ودر نهایت دریک ارتباط بی‌کلام با یک هوش برتر بـه تایید می رسد.

فیلم سولاریس «۱۹۷۲» – Solaris

دانشمندان درون یک ایستگاه فضایی کـه دور سیاره سولاریس میچرخد، مشکلاتی را مانند عدم تعادل روانی و مرگ تجربه میکنند. هنگامیکه یک روان‌شناس وارد ایستگاه فضایی می شود، درمی‌یابد کـه این خودِ سیاره اسـت کـه روی ایستگاه تأثیر می گذارد و با استفاده از حافظه افراد درون ایستگاه، افراد دیگری را خلق می کند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

زن فوت‌شده روان‌شناس نیز از جمله افرادی اسـت کـه توسط سیاره خلق می شود. البته این افراد دقیقا کپی‌شده فرد اصلی نیستند. هم نسخه اصلی فیلم کـه تارکوفسکی آنرا ساخته اسـت و هم نسخه بازسازی‌شده‌ آن کـه درسال ۲۰۰۲ توسط استیون اسپیلبرگ ساخته شده، زیبا و جذاب هستند، اما مهارت تارکوفسکی در فیلم‌سازی، نسخه اصلی فیلم را خاص‌تر کرده اسـت.

فیلم فرزندان انسان «۲۰۰۶» – Children of Men

مهارت استثنایی آلفونسو کوارون در پرداخت این داستان کـه در آن انسان‌ها بـه بیماری ناباروری دچار شده‌اند، یک داستان خشک و بی‌روح رابه یک داستان ترسناک و پرهیجان تبدیل کرده اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

کلایو اوون کـه نقش یک فعال اجتماعی را بازی میکند، وظیفه حفاظت از اولین زنی را برعهده دارد کـه پس از حدود ۲۰ سال باردار شده اسـت. قدرت داستان‌پردازی کوارون در نمایش جهانی اسـت کـه حول این شخصیت‌ها شکل میگیرد؛ جهانی کـه پر از درد اسـت، اما هنوز از امید خالی نشده اسـت.

فیلم جنگ ستارگان «۱۹۷۷» – Star Wars

این فیلم قطعا یک فیلم وسترن اسـت کـه در فضا اتفاق می‌افتد، اما هیچ‌کدام از فیلمهای وسترن نتوانسته‌اند مانند جنگ ستارگان کسب‌وکار فیلم‌سازی را متحول کنند. تأثیری کـه جورج لوکاس روی فیلمهای دیگر داشته، بـه‌خاطر عشق او بـه داستان‌های کلاسیک و توانایی‌اش در طراحی شخصیت قاتل بوده اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

سال‌های نخست تولید جنگ ستارگان دوره‌ای بود کـه موانع زیادی در راه خلاقیت و موفقیت مالی وجود داشت، اما لوکاس همه ی انرژی‌اش رابه‌کار گرفت تا این فیلم مهیج فضایی را بسازد و آن رابه یکی از بهترین فیلمهای علمی تخیلی تاریخ تبدیل کند.

فیلم بیگانه «۱۹۷۹»- Alien

دراین فیلم از ریدلی اسکات چند فضانورد در حال برگشت بـه خانه هستند و مانند بسیاری دیگر از فیلمهای علمی تخیلی عواملی وجوددارد کـه بـه هیجان این فیلم اضافه می کنند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

اما این عوامل عبارت‌اند از یک سفینه دودگرفته کـه نشان ‌دهنده این اسـت کـه آینده، چندان هم درخشان نیست و یک اتومبیل کشتار ترسناک کـه روی یک سیاره سرد و مرده وجوددارد. حضور بیگانه‌ای با مجموعه‌ای از فعالیت‌های خشن و دلهره‌آور، جنگ و تلاش برای زنده‌ماندن رابه‌تصویر میکشد.

فیلم فرانکنشتاین «۱۹۳۱» – Frankenstein

هنگامیکه مری شلی داستان دکتری را می نوشت کـه با وصل کردن اجزای بدن مردگان، حیات خلق می کند، علم دکتری جدید در دوران جنینی‌اش بود. رمان وهم‌آلود او نمونه‌ای مثالی برای همه ی فیلمهای علمی تخیلی اسـت. چـه چیزی بیش از تکنولوژی الکتریکی کـه می تواند قدرتی خداگونه بـه انسان عطا کند و نتایج فاجعه‌بار آن می تواند علمی تخیلی باشد؟

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

فیلم جیمز وال کـه درسال ۱۹۳۱ ساخته شد، اولین فیلم فرانکنشتاین نیست، اما هنوز هم یکی از بهترین‌ها اسـت. فیلمی کـه با بـه‌تصویر کشیدن یک هیولا و تکنولوژی‌ای کـه آنرا خلق کرده اسـت، هنوز هم بعد از گذشت یک قرن، اغواکننده بـه‌نظر می رسد.

فیلم ای‌ تی، موجود فرازمینی «۱۹۸۲» – E.T. the Extra-Terrestrial

این فیلم یکی از بهترین فیلمهای اسپیلبرگ اسـت کـه در آن بـه یک موجود بیگانه آسیب‌پذیر حیات داده شده اسـت. شـما ممکن اسـت زیبایی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد ای‌تی را در خاطرتان داشته باشید. یکبار دیگر این فیلم را ببینید تا متوجه شوید کـه این فیلم چقدر شگفت‌انگیز و عجیب بوده اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

هنری توماس و درو بریمور در نقش دو کودکی کـه با ای‌تی در ارتباط هستند، فوق‌العاده بازی میکنند؛ اما این احساس امید اسپیلبرگ اسـت کـه این فیلم رابه یکی از فیلمهای کلاسیک تاریخ سینما بدل کرده اسـت.

فیلم بزریل «۱۹۸۵» – Brazil

این فکر کـه میتوانیم سیستم‌هایی بسازیم کـه باعث حرکت آرام‌ جامعه یا ساختن زندگی‌هایی بهتر و امن‌تر میشوند، بسیار جالب اسـت. اگر تری گیلیان درست گفته باشد، چنین سیستم‌هایی در نهایت همه ی‌ مـا را نابود خواهند کرد و این اتفاق نه بـه‌خاطر طراحی این سیستم‌ها، بلکه بـه‌دلیل خطاها و کاغذبازی‌ها بـه چنین سرانجامی منتهی میشوند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

فیلم برزیل آینده‌ای منحط را نمایش می دهد کـه در آن تکنولوژی و دولت بـه یک زندان اجتماعی تبدیل شده‌اند کـه در آن انسان‌ها از هم بسیار دور شده‌اند. «اشتباهی کـه توسط پلیس رخ میدهد»؛ این چیزی اسـت کـه داستان فیلم را رقم می زند. نگاه گیلیان دراین فیلم جذاب و ترسناک اسـت، چراکه بروکراسی خفه‌کننده‌ای راکه میتواند همه ی مـا را دربر بگیرد، بـه‌تصویر میکشد.

فیلم مگس «۱۹۸۶» – The Fly

دیوید کراننبرگ از آغاز کارش با ایجاد همدلی با مخلوق عجیب‌و‌غریبش بـه‌شدت درخشید. او یکی از مستحکم‌ترین رابطه‌ها را میان مخاطبان و جف گلدبلوم ایجاد کرده اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

جف برای آزمایش کردن یک دستگاه انتقال سریع عجله زیادی داشت و همین باعث شد در اثر یک جهش، DNAاش بـه DNA یک مگس خانگی تغییر کند. تبدیل شدن او بـه یک مگس بسیار دردناک و عجیب اسـت و نقطه‌قوت فیلم در انتقال این درد نهفته اسـت؛ نه این کـه شـما رابا هیولایی مواجه کند کـه در آرزوی نابودی آن باشید.

فیلم سیاره میمون‌ ها «۱۹۶۸» – Planet of the Apes

بیاید با این واقعیت روبرو شویم: مـا در نهایت همه ی‌چیز را نابود خواهیم کرد. فیلم سیاره‌ی میمون‌ها یکی از سناریو‌های ممکن، درباره نابودی تمدن بشری رابه‌تصویر میکشد. چهار فضانورد، زمین را درسال ۱۹۷۲ ترک می کنند و بـه یک سیاره ناشناخته پا می گذراند. انها دراین سیاره متوجه وجود زندگی عادی انسانی و حاکمیت نوعی از هوش میشوند.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

دراین سیاره میمون‌های ستیزه‌جویی زندگی می کنند کـه باور دارند خودشان را از انسان‌های کودن بالاتر کشیده‌اند. شـما احتمالا نسخه بازسازی‌‌شده فیلم را بهتر می‌شناسید، اما قدرت این فیلم در جزئیات آن و بـه‌ویژه شخصیت‌پردازی قوی و ملموسِ میمون‌ها نهفته اسـت. سیاره میمون‌ها بـه داستان حضور انسان روی کره زمین اشاره می کند تا پیش‌فرض‌هایی راکه درباره جایگاه مـا در جهان وجوددارد، آشکار کند.

فیلم ادیسه فضایی: ۲۰۰۱ «۱۹۶۸» – ۲۰۰۱: A Space Odyssey

این ساخته استنلی کوبریک کـه شاهکاری از خلاقیت و تخیل اسـت، هدفی جز بـه‌تصویر کشیدن فرایند تکامل انسان ندارد. فیلم کـه با استفاده از جلوه‌های ویژه اولیه ساخته شده، حتی در حال حاضر نیز فوق‌العاده بـه‌نظر می رسد. بـه‌طوری‌کـه، افرادی کـه همیشه توهم توطئه دارند، ادعا می کنند کـه کوبریک در جعل کردن فرود انسان روی ماه دست داشته اسـت.

معرفی بهترین فیلم های علمی تخیلی سینما از گذشته تا اکنون

این فیلم با نشان دادن استفاده از یک‌تکه استخوان و بلافاصله یک ایستگاه فضایی درسال ۲۰۰۱ قصد دارد نشان دهد کـه تفاوت چندانی میان این دو وجود ندارد و برای رسیدن بـه آگاهی ناب باید از تکنولوژی عبور کرد. ایده بهترین فیلم علمی تخیلی کـه معرفی کردیم این اسـت کـه مـا در نهایت بـه تکنولوژی احتیاجی نخواهیم داشت.