01 مه 2019
می 1, 2019

سوماتروپین (سوما)

می 1, 2019 ۰ Comment

سوماتروپین (سوما)

سوماتروپین نوعی هورمون رشد است. البته هورمون رشد به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود اما برخی به دلیل تسریع رسیدن به ایده‌آل‌شان در بدنسازی و یا کاهش هورمون رشد طبیعی بدن به دلیل افزایش سن به استفاده از این مکمل هورمونی رو می‌آورند.

این دارو سوماتروپین نیز نامیده می شود، هورمون رشد انسانی است که در اصل  برای استعمال موارد پزشکی خاص درست شده است. سوماتروپین امروزه دارویی گران در لیست موارد مصرفی ورزشکاران می باشد.

سوماتروپین (somatropin) با نام‌های تجاری : HGH ,Human Growth Hormone ,Genotropin Humatrope ,Nutropin ,Nutropin AQ, Norditropin ,Saizen ,Serostim نیز در بین بدنسازان شناخته شده است.

موارد مصرف سوماتروپین

استفاده از سوماتروپین موجب عضله سازی و همچنین تقویت قوای جنسی حتی در سنین بالا می‌شود.

بدنسازان در سطح پیشرفته و در دوران تفکیک عضلانی از این هورمون استفاده میکنند. این هورمون علاوه بر عضله سازی خاصیت چربی سوزی نیز دارد.

سوماتروپین‌ در درمان‌کوتاه‌ قدی‌ ناشی‌ از کمبود هورمون‌ رشد ازجمله‌ کوتاه‌ قدی‌ در سندروم‌ ترنر نیز به‌کار می‌رود. اگر فردی با اختلالات این هورمون رو به رو شود رشد طبیعی نخواهد داشت و پزشکان غدد با تزریق این هورمون باعث تحریک و رشد عضلات بدن فرد می‌شوند و تراکم استخوان‌ها را بالا می‌برند.

مکانیسم‌ اثر سوماتروپین در بدن

هورمون‌ رشد یکی‌ ازهورمون‌های‌ هیپوفیز قدامی‌ می‌باشد. نیمه‌ عمر مصرف‌ دارو به‌ دنبال‌ تزریق‌ داخل‌ وریدی‌ ۲۰-۳۰ دقیقه‌ و پس‌ از تزریق‌ داخل‌ عضلانی‌ یا زیرجلدی‌ حدود ۳-۵ ساعت‌ است‌. طول‌اثر دارو ۱۲-۴۸ ساعت‌ است‌. متابولیسم‌دارو کبدی‌ و دفع‌ آن‌ از طریق‌ صفرامی‌باشد.

موارد احتیاط و ممنوعیت استفاده از سوما (سوماتروپین)

استفاده از سوماتروپین به افراد مبتدی و افرادی که زیر ۱۸ سال  هستند به هیچ وجه توصیه نمیشود چون به زبان ساده موجب اختلال در رشد طبیعی بدن می‌شود.

سوماتروپین در هیپوتیروئیدیسم ‌درمان‌ نشده‌ یا تومورهای‌ بدخیم‌ به خصوصŠ تومور داخل‌ جمجمه‌ای‌ که‌به‌طور فعال‌ در ۱۲ ماه‌ گذشته‌ رشد کرده‌باشد نباید مصرف‌ شود.

مصرف سوماتروپین در افراد مبتلا به‌ دیابت‌ ممکن‌ است‌ تنظیم‌ مقدار مصرف‌ داروی‌ ضد دیابت ‌بخواهد.

• به دلیل قیمت بسیار بالای سوماتروپین انواع تقلبی آن در بازار به خصوص ایران بسیار زاید شده که می‌تواند بسیار خطرناک و آسیب رسان باشد.

• شرایط نگهداری سوماتروپین بسیار حائز اهمیت است و باید در دمای خنک و مشخص شده نگه داری شود و سریع مورد استفاده قرار بگیرد.