01 سپتامبر 2020
سپتامبر 1, 2020

جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو

سپتامبر 1, 2020 ۰ Comment

جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو

جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو ؛ یکی از مهم ترین دستاوردهای علم پزشکی به شمار می رود. این عمل جراحی ، در سال های اخیر به منظور درمان آسیب دیدگی های مفصلی که در پی بیماری آتریت و صدمات مختلف پدید آمده اند مورد استفاده قرار گرفته و رهایی از درد مزمن مفاصل و بهبود کیفیت زندگی را برای افراد به دنبال داشته است. ( متخصص ارتوپد )

لازم به ذکر است این عمل جراحی ؛ افزون بر موارد فوق ، مزایای دیگری ؛ از جمله بهبود حرکت و تعادل و افزایش توازن و قدرت بالا تنه و پاها و همچنین سهولت در راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها را نیز به دنبال دارد.

در واقع ؛ جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو در مواردی که سایر روش های درمانی ، نتیجه بخش نبوده اند ؛ مناسب ترین و بهترین گزینه درمانی با اثربخشی و ماندگاری طولانی مدت خواهد بود.

دکتر محمد ابراهیم طاهریان از برجسته ترین متخصصان و جراحان ارتوپد می باشند که با ارزیابی و معاینه دقیق وضعیت مفصل بیمار و انجام عکسبرداری های لازم ، نسبت به تجویز موثرترین برنامه درمانی برای بیماران خود اقدام می نمایند.

لذا افرادی که به دنبال بیماری های التهابی یا صدمات ، با درد مفاصل لگن و زانو درگیر هستند ؛ می توانند با اطمینان خاطر از دریافت بهینه ترین خدمات درمانی به مطب جناب آقای دکتر طاهریان رجوع فرمایند و پروسه درمان را تحت نظر ایشان آغاز کنند.

جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو
ماندگاری مفصل مصنوعی در زانو و لگن چقدر است ؟

این پرسش ، از رایج ترین سوالات و دغدغه هایی است که غالبا افرادی که عمل جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو برای شان تجویز می گردد ؛ با آن روبرو هستند.

امروزه ؛ عمده مفاصل مصنوعی یا در حقیقت پروتزهایی که جهت تسکین درد مفصل لگن و زانو مورد استفاده قرار می گیرند ؛ تقریبا یک تا دو دهه ماندگاری دارند.

از این رو افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند ، می توانند از این حیث که پروتز برای شان ۱۰ تا ۲۰ سال کار خواهد کرد ؛ مطمئن باشند و با طیب خاطر اقدام به انجام جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو نمایند.
بیهوشی در تعویض مفصل لگن و زانو

روش های بیهوشی مختلفی برای انجام این جراحی وجود دارد که بیهوشی اسپاینال یا بیهوشی موضعی از ناحیه کمر ، بهترین روشی می باشد که بدین منظور می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در ذیل به برخی از مزایای مهم این روش بیهوشی اشاره می نماییم :

میزان خونریزی حین عمل در بیهوشی اسپاینال در حداقل ممکن می باشد.
از مهم ترین مزایای بیهوشی به روش اسپاینال ، می توان به عدم احساس درد بعد از جراحی اشاره نمود.
کاهش عوارض ناشی از جراحی ، از دیگر مزایای بیهوشی اسپاینال محسوب می گردد.
تقلیل احتمال لخته شدن خون در پاها و اندام های تحتانی و همچنین کاهش ریسک بروز آمبولی ، در بیهوشی به روش اسپاینال ؛ یکی دیگر از مزیت های ویژه این روش به شمار می رود.

بر اساس موارد فوق الذکر می توان گفت ، برای انجام جراحی تعویض مفاصل لگن و زانو ؛ بیهوشی از ناحیه کمر ( بیهوشی اسپاینال ) ، نسبت به سایر روش های بیهوشی ارجحیت دارد ؛ البته لازم به ذکر است که تعیین روش بیهوشی در صلاحیت جراح می باشد.